Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

1981-82 Cay'da Akveren'liler piknikde

Son Mesajınız 10-13-2007, 1:14 Mahmut Akyol tarafından gönderildi. 5 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  10-04-2007, 7:17 685

1981-82 Cay'da Akveren'liler piknikde

Evet yine ben geldim zaten baska kimseden ses soluk cikmiyor, elimdeki materyaller bitene kadar yazicam....

Sene saniyorum 1982, cunku resimden Almanya universite arkadasim Stefan'da var. Hep beraber Cay'a piknik & yikanmak icin gittik.
    Mekan: Kopruyani:
    Kadibuku koprusu-Garibakoprusu, ne sular akdi altindan senin a canim kopru, nelere sahit oldun bir konusabilsen.

1982 Cay sefasi:
    Soldan saga: comelmis olan Hayamagilin Ehmet, beyaz gomlekliyi tanimiyorum, Hayamagilin rahmetli Mahir abi, Hayamagilin Hasan abi, kucuk cocuk Hay.Huseyin abinin oglu.
    Oturanlar soldan saga: Remzi abinin oglu Mustafa Kocaer (Balcigilin arkasinda oturuyorlar, lakaplari aklima gelmedi), Alman arkadasim Stefan, Hocagilin Zafer (kuzenim) ve Bilgin Akyol (abim), (Muhtar) Guruzun Huseyin abinin oglu Guven, Borekgilin Muammer abi , Hayamagilin Huseyin abi ve rahmetli Guruzun Mehmet abi. Guruzun Mehmet abi koyu bana sevdiren adamdir. Cok mert ve cok cesur adamdi. Hic birseyden korkmazdi. Ben yazin Istanbuldan koye geldigim zamanlar hep guz zamanina dek gelirdi ve Mehmet abi harman zamani ekin bicerdi, gunduz calisir aksama o yorgunlukla, beraber balik tutmaya giderdik. Ben yorgunum gitmicem" dedigini hic hatirlamiyorum, beni hic kirmazdi. Cok maceralarimiz vardir beraber zamani gelince anlatacagim. Allah olmuslerimize gani gani rahmet etsin.

Resimde saniyorum fasulye pisirdik, tencere orda, Cay'da yenen hersey cok insana lezzetli gelir. Hele o cay suyuyla pisirilmis fasulye yokmu, kiymasiz falan, birde yaninda yufka ekmegi ve salata varsa tadindan yenmez. Mehmet abinin aslan sutude yaninda:) Ben yine yokum cunku fotografciyim, neden o gomlekli arkadasa cektirmedik ki? koylumuz degil bisi degil, birisinin arkadasiydi ellehem...Cay'in son zamanlarina geliyoruz saniyorum, zira o zaman henuz Karabukluler tarafindan kesfedilmemis, bikini kizlar falan yokdu gorunurlerde....simdi aklima geldi biz kucukken Cay'a gittigimizde Kadibuku kizlarini elbiseli olarak yikanirken Tarzan'in Jane'e baktigi gibi kizlari sogutlerin arkasindan seyrederdik :)
    (Yanlis anlama olmasin yani aile ici harici hanimlarin yaninda gozukmek veya onlar caya girerken orda olmak cok ayipti, kimseyi rahatsiz etmeden baska yerde caya girilirdi, eski terbiye iste...onu aciklamak istemistim, cocukken bazi hatalar oluyor iste yukardaki gibi :D

Selamlar hepinize!

•  10-05-2007, 0:31 686 Cevap 685

Cevap : 1981-82 Cay'da Akveren'liler piknikde

Abi ellerine, ağzına sağlık. Eski günlerin güzelliği bir başka oluyo. Resimlerine bi gam deyiyo. Resimde bulunupta şu an hayatta olmayan herkese allahtan rahmet diliyoruz. Sayende hepsini andık. Daha başka anılarınıda bekliyoruz...

•  10-05-2007, 14:40 687 Cevap 686

Ayhan Erdoğan:

Abi ellerine, ağzına sağlık. Eski günlerin güzelliği bir başka oluyo. Resimlerine bi gam deyiyo. Resimde bulunupta şu an hayatta olmayan herkese allahtan rahmet diliyoruz. Sayende hepsini andık. Daha başka anılarınıda bekliyoruz...

Insallah, Ayhancigim.
    Liseyi bitirince 75-76 yazinda cok guzel bbir yaz gecirmistim, tum zamanim rahmetli Saime ablanin oglu Ziya'larda Yukari Koyde kalmistim, iki bekar genc bir evde kalmistik. Ziyayla ben ortaokul ve liseyi ayni sinifda ve ayni sirada beraber okuduk, ozellikle liseyi, cok anilarimiz vardir beraber; sabahlara kadar kagit oynamistik, kimler yoktuki....sabah 2lerde yatardik...tam yatiyoz derken rahmetli Sabri dayi kapinin kolunu asyi yukari kaldirip kapiyi caldirirdi, hadee yeniden bir ekip kurulurdu...AsagiTorucgillerden Hudayet, Cengiz, Askigilin Sevki, Sevketgilin Sevket, Haytagilin Ismail. Bir Yaci hatiramiz vardir o zamanlar ben buyuk ihtimal o gruba o guzel ani hatirlamak icin bir resmi tab ettirip vermistim. Benimki ben Almanya'ya gidince kayboldu, Ismailde vardir paylasirsa bizlen o hikayayide anlatirim. Horoz kesiyorduk cay kiyisinda...

Ama benim en cok ogrenmek istedigim sey 81 ihtilalinden sonra koyun basindan geceni. Cok buyuk bir olaydir, koyden epeyce kisi aci olaylar yasadi. Fatih belkibu konuda yardimci olabilir, ailesi daha fazla bilgi sahibi olabilir. Ali & Ibrahim ordaydi o zamanlar, Selahattin abide anlatir belki. Ben tatile geldigimde o yaz cok seyler degismisti, korku vardi. Herkes degisik seyler anlatmisti. Gecmis gunler sunu bir aciga cikartsak iyi olur. Kim neden sikayet etmisti. Koye kimler geldi Kuran Kursunu kapatmak icin? gercekleri ogrensek iyi olur. Selamlar!

Etiketi :
  •  10-05-2007, 16:09 688 Cevap 687

Evet abi, bu konuda aydınlatılmak isteriz, mesela ben köyde olaylar olduğunu bilmezdim sayende onu öğrenmiş olduk. ne olay olduğunu öğrenmek için köyde kalanlardan bilgi almak lazım. Ben bayramda bi araştırayım bakalım. gerçi kuran kursu kalmadı artık. orası yukarı köyden torucun mehmet amcanın mekanı oldu artık. ev mi yapacak yoksa orayı tadilat yaptırıp oturacak mı bilmiyorum.
  •  10-11-2007, 0:39 711 Cevap 688

abi valla ben de tam olarak bilmiyorum, daha doğrusu bugüne kadar da ayrıntılı olarak hiç dinlemedim merak edipte... ama kuran kursunun 12 eylül ihtilalinde kapatıldığını biliyorum. bu sanırım neden kapatıldığına dair soruların cevabını verir...orda amcam okumuş yatılı olarak ama kapatıldığında amcam köyde bile değilmiş zaten...mezun olmuşmuş o yıllarda...

abi bide çay konusu var kanıma dokunan yıllardır köye her gittiğimizde hep çaya gitmek için uğraşıp dururduk. eskiden araba bolluğu yoktu bu kadar... yürüyerek gitmeler, biri arabayı aldığında arabaya doluşup gitmeler filan... ama bu sene gittiğimde hayal kırıklığına uğradım, çayda lağım olduğunu söylediler inanmadım, kendim gittim ama o güzelim çaydan eser kalmamış... hafiften gelen bir lağım kokusu vardı gerçekten!!! zaten çayın başbelaları kumcular çayın rengini değiştiriyorlardı şimdi bir de lağım çıktı başımıza... bu çay bizim bölgenin can damarı aslında, çaya girmeyi,eğlenmeyi serinlemeyi bir yana bıraktık artık kuraklık tehlikesiyle karşı karşıyayız, yanı karasu denilen yerden içilebilir temizlikte çıkan bu suyu malesef bizim bilinçsiz cahil insanlarımız hiç düşünmeden kirletiyorlar... ben bu sene gittiğimde çayın hemen dibinde bulunan lağım çukurunun ve mezbahanın resimlerini çektim, bunların peşinden koşayım belki bişiy çıkar dedim ama malum türkiye tablosu hiçbişey çıkmadı!!! bu konuda muhtarımızdan faaliyet bekliyoruz...

anlıcağınız artık çay diye birşey yok, üstelik bundan birkaç sene sonra köyümüzde kullandığımız çaydan gelen suyu da kullanamıcaz!!!

•  10-13-2007, 1:14 722 Cevap 711

Lagim olayini bende duydum, zaten ilk benzinlik Toprakcuma'da acildiginda benzinligin pis sularini caya salmislardi, belliydi birgun boyle olacagi. Boyle olmasinin tek nedeni bence yine koylulerimizde, Toprakcuma'dan tut, Safranbolu'ya kadar caya hududu olan koylerde. Sayet Istanbul gocu olmasiydi koyluler devamli ekeceklerdi biceceklerdi, bostan edeceklerdi, su cok buyuk kaynakdir. Ben cok iyi hatirlarim, Akveren'le Davutobasi su yuzunden cok cekisirlerdi. Milletin cayda bostanlari vardi, su sirasi geldiginde caya bostan sulamaya giderlerdi. "Dogdobasi sulari kesiyor,catmadan su gelmiyor" diye hep sikayet gelirdi, bazanda "Dogdobasi'nin hayvanlari bostanlara giriyor" diye millet isyan ederdi. Yani demek istedigim millet bahcede calisiyor, suyun kiymetli oldugu zamanlarda....Eeee noldu sonralari, herkes birakti cayi degil cayi koy icindeki baglarda virane oldu. Ben sahsen Esecukuru'ndaki bagimiza bile giremedim, bukluk olmus, simdide orman idaresi almis buyrun. Cayda ise baktilar ne eken var ne bicen, kumcunun teki hemen konuyor o canim cay kiyisina. Ben 4-5 evvel cayda yikanirken birden bire cay murt gibi akmaya basladi, ne kadar kotu olay o sicakda serinlemek ve piknik icin geliyorsun, adamin umrundami dunya, giriyor kepceyle caya...sonra benzinciler, dedigin gibi mezbahane falan.

Yanliz Karasu benim duydugum kadariyla kirletilmedi, Yazkoy'deki askeriye Karasuyu almis diye duydum. Bir baltada askerden, tabi asker oldugu icin kimse sarlamadi korkudan, halbuki dusunseler Konari ve Kuzyakada bahcecilik cok iyidi bir zamanlar, hatta Kadibuku tarafinda bile seralar yapilmisti ve cok sevinmistim, insallah emekliligimizde bizde irseyler yapariz diye :)  Zaten dikkat ettiyseniz cayin suyu Karasu'dan ciktigi yerden sonra cogalirdi, yani Toprakcuma ustlerinde falan cok az akardi. Simdi Karasu'da yok, mezbaha, benzinlikler falan, hele  Cevrikkopru taraflarinda falan olan luks restaurantlar ve fabrikalar kesinlikle lagimlarini caya saliyorlardir. Saniyorum Karit koyundekiler kesin cay yerine lagim suyu goruyorlardir. Sanki koyu tadi kacti gibime geldi. 10 sene evvel gittigimdede Karabuk demir celigin kukurt kokularini hissetmistim, ve Degirmentasi'ndan dogru baktigindaki o civarin ustleri kipkirmizi dumanlarla kapliydi, saniyorum su an ful kapasite olarak calismiyor fabrika.

Sonraki seferinde geldigimde koyu gorunce cok sasrirdim, muthis bir modern tarzda yapilasma olmus, o kadar zaman top oynadigimiz arsanin ortasina ev dikilmis, heryer luks yeni binalarla dolmus, kimileri 3 katli falan yapmis, acaba dedim bu binanin asansoru de varmidir? Beni Orta Mahalle'de gorenler dikkat ettiyse bir kez gormustur, bir daha yukarilara gitmedim, cunku artik koy koylukten cikmis, modern bir tatil yeri olmus, Asaa Mahalle yukariya nazaran ayni geldi bana, yollarimiz yine tasdan, Allah razi olsun yeni yolu yaptirandan, bizim eski yoldan gelen giden olmayinca Ulu Dere'm copluk olmaktan kurtulmus.

Vallahi yukariya iki kez ciktim oda Karakavak-Akyol-Cullukavak tarafina arabayla gezmeye gittigimizde. Bana Dere Mahalle yetiyorda artiyor, her yonuyle eski koy hayatimi animsatiyor. Yukari koydekileri belki birgun cocuklarina bakin koyumuzun orjinali hali budur diye Dere Mahalleye gelirler :) Aman Huseyin abi sakin bizim mahallenin yolunu betonlatma lutfen!

Ben tas yollu, eve girdigimde hala dam kokan evleri ozluyorum

RSS haberlerini XML olarak görüntüle
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net