Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

Elden alinan tarlalar hakkinda

Son Mesajınız 11-26-2007, 6:40 Mahmut Akyol tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  10-08-2007, 3:52 691

Elden alinan tarlalar hakkinda

Simdide buraya daldim. Ama hepimiz icin cok onemli bir konudur. Kabaca olarak yazayim dedim. Devlet elimizden dedelerimizden kalan tarlalari almis, bir ardic bitmisde olsa orman alanina giridigi icin el koydu. Belki sizinde haberiniz vardir tekrar yazayim dedim. Aramizda belki koyunu hic gormemis kardeslerimiz vardir, zamani gelince bir U donusu yapacaklarini tahmin ediyorum. Onlarin haberleri bile olmadan bu topraklar neden elden alinsin.  Su anda olanlardan onlar neden sorumlu olsun?, onlarinda birgun cocuk cocugu gelecektir elbet. Akmele'deki siniri duvarlarla kapli Balcigilin kosku olan bagi bile icinde ardicmi cammi bitmis bilmem devlet almis, yuh olsun diyorum. Buyuk ihtimal Cay'lardaki yerlerde gitti milletin.Muhtar Huseyin abi herkesi ikaz etti biliyorum ama, tekrar bu konuda bir girisimde bulunup koyce tekrar geri almak icin muraacat edilirmi? bir af cikmazmi? o kadar insan oldurenlere af cikiyor, bize cikmazmi? Muraacat edilecek bir merci varmi? Guven bu konuda sen bize yardimci olursun ancak..nereye basvurulacak? .biraz buyuk mertebelerde tanidik var belki birilerini koyariz araya (zaten tum islerimiz boyle bitiyor Turkiye'de maalesef).

Ben bile yazarim, hic haberim yokdu yurt disinda yasiyorum diye. Bu kadar kolay degil insanin elinden hakkini almak. Bunu birde 1942'de  Inonu varlik vergisi ile yapmisti, bizim koye bile gelip elinde fazla mali olandan almislar, koyumuzun yaslilari belki bilirler. Aslinda bu vergi gayri muslumler icin cikartilmisti ama Turk ciftciside payini aldi....neyse oda ayri bir hikaye aslinda..

Etiketi :
  •  10-16-2007, 0:14 752 Cevap 691

Cevap : Elden alinan tarlalar hakkinda

Mahmut Bey kardeşim samimi hitabın için teşekkür ederim.Tabiki ben ablayım. İşte bizim gelenek görenek ve kültürümüz.Anne tarafından oğulverenliyiz.bayağı geniş ve birbirine tutkun bir sülaleyiz.baba tarafında bunu sağlayamadık.Neyse oğulverende de yerler alınmış yeğenlerim söyledi.Hatta çok enteresan yeğenlerimden biri sürekli köye giden babasına (büyük bir ihtimalle devlet bu elkoyduğu arazileri satacak) satılırsa hemen al demiş. Yani kendi malımızı tekrar parayla alma durumu oluyor.Dünyanın hiçbir ülkesinde bu komik durum olmaz.Ben akrabalarıma sorarım.anne tarafından ev tarla vs var.bizlerde hatalıyız yerlerimize.sahip çıkmadık,hepimiz tembelleştik,üretmeden tüketen bir ülke olduk.Birkaç yıl önce yakınımın definine katıldım birgün oğulverende kaldım. içimi sızlatan şey her adımda çöp poşeti.dedim ki bu çöpleri köyün dışında bir yer belirleyin herkes oraya koysun .Aman bişey olmaz diyor kimisi,bazısı doğruda kim götürecek oraya kadar diyor.Eskiden hayvancılık vardı artıkları kaynatıp yal yapılırdı yemek artıkları camdan atılır tavuk hindi yer bitirirdi dolayısıyla çöp olmazdı.Siz çok uzakta olmanıza rağmen köyümüze benden daha yakın olmuşsunuz tebrik ederim.Anayasada verilen hak alınmaz.der.Şimdi Türkiye'de yeni bir konu ssk emeklilerini ilgilendiren.2000 yılından sonra emekli olanlar haksızlığa uğruyor maaşları konusunda .aynı haktan başka emekli faydalanıyor.Şimdi eksik maaş alan emeklilere deniliyorki maaşından feragat edeceksin bir yerde bir günde olsa çalışıyor görüneceksin tekrar emekliliğe başvuracaksın iki ay bekliyeceksin maaş bağlanacak diye birde işlemlerin eziyeti yaşlı insanlar. madem ki başkaları bu hakkı kullandıysa yasal hak neden diğer insanlara bu eziyeti yaptırıyorlar.İşte biz millet olarak tepki vermiyoruz.Ben sürekli dolaşırım otobüsle, yaya  insanları izlerim öyle enteresan şeyler görürüm ki işte derim Türkiye ' de yaşam bu..Selamlar..
  •  10-19-2007, 21:59 763 Cevap 691

Cevap : Elden alinan tarlalar hakkinda

selam mahmut abi yazdığın yazıyı babama bizzat ilettim pek ümitli değil ama tekrar ilgilenecek şu an kendisi istanbulda hafta sonu köye gidecek ama seçimden sonraki hafta yine burda oda yol yapımında köylülünün ilgisinin ve desteğinin az olduğu konusunda sitemkar bir yazı hazırlıyo köyde internet olmadığından yazısını onun ağzından buraya yazacam her halde ay başından sonra olacak bütün üye arkadaşların daha doğrusu köylülerimizin aile büyükleri siteye kayıtlı olmadığından ve internetle araları iyi olmadığından yazıyı yazdıktan sonra onlara iletmelerini simdiden rica ediyorum geçmiş bayramınız mübarek olsun görüşmek üzere
  •  10-20-2007, 1:08 766 Cevap 691

Cevap : MUHTARINIZ HÜSEYİN'DEN YENİ DÜNYALIYA CEVAP::::::

bitanem, canım mahmutum;

sende bilirsin senin kadar köyde sevdiklerinin hepsini bende severim,

orman işi için çok uğraştım,biliniyor ki benim dönemimde olmadı fakat ben yine de çok uğraştım, tapulu arazilerin 10 sene içinde itiraz hakları var.

yol için de bir sitemim var, yol için bana (bilgin abin dahil) muhtıra verdiler , kavağın dibinden niye başlamadın diye. yapacaktım ama imkan olmadığından yapamadım mahmutcuğum. köyde az duranlar için siz haklısınız ama devamlı kullananlara çok zor oluyordu.

saygılarımla MUHTAR HÜSEYİN SARIKAYA

•  11-26-2007, 6:40 827 Cevap 766

Cevap : MUHTARINIZ HÜSEYİN'DEN YENİ DÜNYALIYA CEVAP::::::

Selam Huseyin abicim,

Cevaplarin icin cok sagol. 
    Anladigim kadariyla simdi tarlalar icin itiraz edebiliyoruz demek, 10 sene doldumu bilemiyorum ayrica tapu olayi varmiydi koyde onu bile bilmiyorum.  Huseyin abi asil basvurulacak acaba bilgin varmidir? Aramizda ogrenmek isteyenler muhakkak vardir.

Yol yapimi icin ben kendi acizane fikrimi soyledim. Tabiki cogunluk ne isterse o yapilir, betonda dokulur asfaltda yapilir. Devamli köye giden biri olmadigim icin köye gitmeden evvel köyun o tasli yollari hep aklima gelir, eseklerin bile o tasli yollarda  cikardigi nal sesleri kulagimda hala..hatta bazen kaydiklari bile olmustu... Ben gecen sene Orta Mahalleye ciktigimda köy havasini göremedim sahsen, nerdeyse sehir hayati hakim olmus. Halbuki biz köye köy hayati yasamak icin giderdik. Ben bile burdan köyun o eski halini hayal ederim hep. Artik eski Akveren kalmamis gibi geldi gozume, Caya gitmede yok artik! Nerde balik tutulacak, suya girilecek? Allahtan biz o guzel eski gunleri gorduk, ama cocuklara birsey kalmadi, eh artik onlarda Safranbolu'ya pub'a giderler artik!
    Ne demek istedigimi cok iyi anlamissindir Şerifim benim! Smile

Ellerinden operim, evdekilere hurmetler! Huseyin abim burda, ziyaretime geldi, onunda selami var.

Guven sanada bol bol selamlar!
    Mahmut!

Etiketi :
RSS haberlerini XML olarak görüntüle
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net