Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

Suleyman Demirel Akveren'de

Son Mesajınız 10-14-2007, 4:32 Mahmut Akyol tarafından gönderildi. 2 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  10-08-2007, 3:56 692

Suleyman Demirel Akveren'de

Sasirdiniz degilmi? Dogru, Demirel geldi Akoren'e ama Cay'a
    Alttaki topikdeki okul hikayesinin biraz daha derinlerine inelim dedim.

Ben gecenlerde Bilgin abimle gorusurken mevzu oldu ve tamamini anlatti. Ben kismen biliyordum ama detaylarini sormamistim.

Evet sene 1966 yazi, Basbakan Suleyman Demirel  Kastamonu tarafina gecerken  Cay’dan gececegi duyulmus. Balcigilin rahmetli Sevki Usta  komutasinda koyun gencleri Cay’a giderler, yaklasik olarak 15-20 kisi Abimin aklinda kalan isimleri, Sevki Usta, eski muhtar Yusuf abi, Karadagligilin Bulent abi, abimde orda tabi. Selahattin abinin de orda olmasi cok muhtemel zira koyun en eski soforlerindendir. Basbakanin arabasini  yola bayrak gererek durdururlar. Abim hic unutmam diyor…”Karadagligilin Bulent mavi gomlek giymisti, basbakan ona -Siz bu koyun ogretmenimisiniz?” diye sordu dedi.
    Sonra basbakanin yaninda bulunan Zonguldak valisi (adini bilemiyoruz) baslar yalakalik olsun diye Akveren’i meth etmeye. Ilimizin en zengin koyudur falan filan….Daha sonra rahmetli Sevki Usta, “Efendim koyumuzun mektebe ihtiyaci var, yardimlarinizi bekliyoruz” diye istirham eder. Bunun uzerine  Demirel: “Sizin koyunuz zengin, mektebinizide  kendiniz yaparsiniz. Turkiye’de yuzlerce fakir koy var onlara yolu acin"der. Evet Demirel herzaman oldugu gibi tasi gedigine oturtturur.

Eski Okul benim cocuklugumda esekler icin oglenleri  dam (ahir) olarak kullanilirdi, zaten altida damdi sanirim. Hos tum eski evlerin alti damdir, garaj yane Big Smile
    Inanmazsiniz ama eski okulun siniflarinda bile hala dolaplari vardi, ben epeyce karistirip eski karneler almistim dolapdan tanidiklarin babalarinin karnelerinide ve onlara vermistim, insallah atmamislardir  eski diye. Eski okulun tahtadan saatinide ben alip icindeki mekanizma ile oynamistim. Eski okul bahcesi  bir guvercin yuvasiydi ve icerde okla guvercin vururduk L

Hatta bir gun Kavlaklarin bir misafiri Yukari Koye cikarken okulun onunden geciyordu, ben icerde guvercin vuruken Torucgilin Hudayet’de catidan kacmaya calisan guvercinleri patir patir indiriyordu, misafir adam cok kizip Hudayetin elinden okunu alinca Hudayet deli gibi aglamisti, icerde olan ben kurtulmustumJ

Aramizda elinde eski okulun resmi olan muhakkak vardir, ozellikle Yukari Koyde’den Asaa Koye dogru resim cekmis olanlarimiz vardir. Paylasirlarsa cok sevinirim. Bende maalesef yok sanirim, evden agaclar cikiyor okul bizim evden uzakda J
    Abim  bayramdan sonra koye gidecek unutmazsa eski okulun dedem Omer Lutfi Hoca’nin eliyle yazdigi eski Turkce  teneke levhasinin resmini cekip gonderecek.

Su andaki Yukari Torucgilin yeni evi (hayirli olsun) olan okul sanirim 75-79 yillari  arasinda eski okulun yerine  yapildi. Biz Cay’a giderken kamyonlar gidip gelirdi. 81 olaylarinda da kapatildi.  O zaman icerdeki okul sistemini Fatih yazar insaallahJ

•  10-13-2007, 22:41 729 Cevap 692

Cevap : Suleyman Demirel Akveren'de

Süleyman Demirel gibi kurt bir politikacının karşısına mavi bir gömlekle çıktığınızda yardım edeceği varsa bile etmez. Çünkü mavi gömlek D.S.P onursal genel başkanı rahmetli Bülent Ecevit'e sembol olan bir renk. Üstelik Ecevit'in memleketi Zonguldak bu ile bağlı olan bir ilçenin köyü..Zaten bilinçli olarak o soruyu sormuştur öğretmenmisiniz diye.O tarihte Ecevit C.H.P. genel sekreteriydi ve Demirelin tek rakibiydi.Ecevit buülkeye gelmiş geçmiş en dürüst,doğru,kibar tek politikacıdır.
  •  10-14-2007, 4:32 739 Cevap 729

Cevap : Suleyman Demirel Akveren'de

Kimin aklina gelirdiki baska gomlek giynek o zamanda, Ecevit o zamanlar daha mavi gomlek giymeye baslamamisti zaten, yani 1972 yilinda chp genel baskanligina secildikten sonra mitinglerde giymeye basladi.

Senesini unuttum ama Gerede olaylarinda ben dayimlarda Eskipazar'daydim. Oraya gelecekti konusmak icin Gerede olaylarinin arkasindan Eskipazara geldi, ustunde de mavi gomlegi vardi.

Yaslandik hala basimizdan Demirel eksik olmuyorSuper Angry, abla ben politika yapmak istemiyorum zaten cok karisik bir donemde yasiyoruz Allah sonumuzu hayirli etsin, ben sadece bir basbakanin gelmis olmasini belirtmek istemistim. Selamlar!

Etiketi :
RSS haberlerini XML olarak görüntüle
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net