Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

Hayamagilin merkebiyle Kadıbükü'ne gidiş

Son Mesajınız 10-03-2007, 16:14 Fatih tarafından gönderildi. 4 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  09-21-2007, 7:39 677

Hayamagilin merkebiyle Kadıbükü'ne gidiş

Rahmetli babamin annesi yani babannem Kadibukulu oldugundan ordaki akrabalari cok ziyarete giderdik. Orada Mollo Dayi'ya cok ziyarete gitmisizdir. Pek severdim onun evini, evi tam cay onundeydi, evinin oratasindan da ark (suni kanal bostan sulamak icin) akardi. Her taraf mevya agaclari ile doluydu. Alttaki kare hala gozumun onunde, koyden aldigimiz domestesleri Hayamagilin merkebine yukledik Kadibuku'ne gidiyoruz. Onde babam, merkebin ustundeki ben arkada dayi oglu Osman. O zaman 62 model station vagon Opel bir arabamiz vardi. Hanimlari arabayla Kadibuku'ne gondermistik. Hanimlar orda toplanip salca yapacaklardi. Tam senesini hatirlamiyorum ama Arac Cayi bir sene cok yukseldi ve  Mollo Dayinin evini aldi  goturdu, cok kisininde bahcesini sel aldi goturdu. Resmin arkasinda babamin el yazisiyla "5-9 970 Ese Cukuru, baglar yolu" yaziyor. O tarihlerde Akveren'de devamli kalan cokdu ve halk cayda bostanla ugrasirdi. Dutcugilin cok sevdigim harika bir barhanasi vardi, cok imrenirdim o barhanaya, hele birde Latife ablanin surdugu yarim direksiyonlu bisiklet gibi bir traktorleri vardi, caya onlan giderlerdi. Cayda caydi o zamanlar hani, catmadan saril saril sular akardi, koyde devamli yasayanlar bostan yapar, yazin koye tatile gelenlerde caya piknige giderlerdi; cay suyuyla nefis taze fasulye pisirirlerdi..hic unutmuyorum aksamleyin koyde kapinin onunde oturdugumuzda caydan gelen abalari, gadeleri merkep uzerinde, misirlarla gorurduk, en son coban Akif abica davarlarla gelirdi, davarlar Asaa Mahalleye yaklastiginda susuzluktan cesmedeki yalakdan su icmeye yarisirlardi.....aaaahhhh nerdesiniz o guzel gunler!

•  09-25-2007, 9:16 678 Cevap 677

Cevap : Hayamagilin merkebiyle Kadıbükü'ne gidiş

Zevkle anılarını okuyorum Mahmut Abi. Yenilerini sabırsızlıkla bekliyorum. Ellerine sağlık.
  •  09-25-2007, 15:39 679 Cevap 677

allah uzun ömurler versın latıfe abla hala yaşıyor...

•  09-27-2007, 6:14 681 Cevap 679

emine şener ünver:

allah uzun ömurler versın latıfe abla hala yaşıyor...

Ozur diler kendisine uzun omurler dilerim, Kadibuku'ndeki kiz kardesi Muzeyyen abla vefat etmisdi. Beni tanimaz kendisi ama oglu Mustafa'la ayni okulda okuduk, kucuk oglu Celalde biz mezun oldugumuzda diger sinifdaydi. Cok cok selamlar hepsine...
  •  10-03-2007, 16:14 684 Cevap 681

mahmut abi o traktör hala dutçu gilin bahçesinde duruyor... fakat köyümüzde bir ara hocalık yapan bayram hoca o traktörü baya bi güzel tamir etmişti onun sayesinde traktör bidaha hiç çalışamaz hale geldi ve şu anda takoz üstünde duruyor. aslında çalışsa çok güzel olur, çok ilginç bir traktör gerçekten... mustafa amcayla celal amcayı gördüğümde selamını söylerim mahmut abi büyük bir ihtimalle onların bu siteden haberleri yoktur...

RSS haberlerini XML olarak görüntüle
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net